nauka czytania dla dzieci

Książki lubiane przez dzieci

Są takie książki, które dzieci uwielbiają. W kółko chcą je czytać i oglądać. Tak jest właśnie z nowościami z mojego ulubionego Wydawnictwa Dwie Siostry.

„Przeplatalińscy”
Marii Dek
jest absolutnie genialna!

Przede wszystkim działa na zasadzie ruchomych kart, które można dowolnie komponować. Jest więc interaktywna w tym sensie, że dziecko może tworzyć swoje własne zdania składając je z trzech elementów. I tutaj jest drugi atut tej książki- wspaniale pomaga zapoznać dziecko z budową zdania– w formie instant dziecko uczy się co to jest podmiot, co to jest orzeczenie, a co to jest dopełnienie.

Ponadto, przyjemne liternictwo ułatwia naukę czytania, tym bardziej, że kompozycje zdań są tak charakterystyczne, że nawet mój 4-latek powtarza je z pamięci. Zataczając się przy tym ze śmiechu! „Dziarski Henryk próbuje zrozumieć 159 wiśni razem z pestkami” to jedna z naszych ulubionych kompozycji 😊 Jest więc po prostu zabawna! Chłopaki przydzielają sobie punkty za znalezienie śmieszniejszego układu. Strzał w dziesiątkę!

Czy to długo, czy krótko?
Tekst: Izabela Zięba, Ilustracje: Urszula Palusińska

czas dla dzieci

6-letni Timothy usilnie uczy się odczytywać czas z zegarka. 4-letni Miko uwielbia mieć kontrolę nad czasem- codziennie licytujemy się z rana ile jeszcze możemy pospać, a kiedy pora na wstawanie. Książka jest ciekawa, nie tylko ze względu na fakt, że stara się w zrozumiały dla dziecka sposób wytłumaczyć ile to jest minuta, godzina, itd. np.

„1 minuta. Tyle czasu musisz poczekać, aż mama skończy rozmowę przez telefon.”, ale głównie z tego względu, że pokazuje względność postrzegania czasu „(…) Krótko, jeśli czekając, rysujesz patykiem po ziemi. A długo gdy pod ręką nie ma żadnego patyka.”

Lektura z dzieckiem, daje fajną sposobność, żeby porozmawiać o tym, w jakich sytuacjach czas się dłuży (czyt. dziecku jest niefajnie) i w jakich mija bardzo szybko (przyjemnie spędza czas). Dzięki rozmowom wywołanym przez tą książkę, ja dowiedziałam się o wielu relacjach i wydarzeniach z życia przedszkolnego chłopaków.

Bonusowo: do odmierzania czasu moje dzieci często używają terminologii zaczerpniętej ze świata zwierząt😊 Wiem, że brzmi to kosmicznie, ale już tłumaczę. Często pytają: ile morsów lub ile wielorybów jeszcze? 1 mors to 20 minut, 1 wieloryb to 60 minut. Czasy odpowiadają maksymalnemu czasu przebywania pod wodą zwierzęcia, wyczytanej z jednej z książek dla dzieci. 2 morsy brzmią o wiele lepiej niż 40 minut, trust me 😊

Seria Chrisa Haughtona, „Trochę się zgubiłam”, „Cśśś! Mamy plan”, „O nie, Dudusiu!”

Generalnie z odbiorcami książeczek celowałabym w wiek 2-4 lata. Głównie ze względu na małą ilość tekstu, twarde, porządne strony i przyjemne tłumaczenie treści obrazem. Czyli dziecko nadąża za historią i nie poniszczy za szybko. Ale tutaj zaskoczenie: nawet mój elokwentny 6-letni zerówkowicz uwielbia te książeczki. Myślę, że głównie ze względu na to, że dzięki żartobliwej konwencji, zawsze śmieje się przy nich do rozpuku!

Atutem jest też edukacyjne przesłanie, zwłaszcza w „O nie, Dudusiu”, w której na tapetę wzięta jest kwestia silnej woli, obietnic i danego słowa a pokus, którym ciężko się oprzeć. Otwarte zakończenie skłania do rozmowy o tym, czy wierzymy w możliwość poprawy zachowania, czy raczej przypinamy łatkę i się jej trzymamy. Lekko i przyjemnie o poważniejszych tematach. Lubię to!

książeczki dla dzieci
Chris Haughton

Hasło „Ćśśś! Mamy plan!” urosło u nas w domu do rangi bon motu. Tym bardziej, że podobnie jak bohaterów, nas również jest czworo w domu… I często mamy jakiś plan 😊

mamy plan
Ćśśś! Mamy plan!

„Trochę się zgubiłam” bardzo przypomina mi no-namową książeczkę (przepraszam autora), którą mieliśmy, kiedy chłopcy byli mniejsi. Podobna konwencja- zagubione zwierzątko szuka swojej mamy, krąży po różnych tropach, aż w końcu ją znajduje.

książeczki dla dzieci
Chris Haughton

U Chrisa Haughtona znakiem charakterystycznym jest poczucie humoru i piękne grafiki. Wielbicieli dobrego designu, na pewno zachęci fakt, że Chris jest jednym z ilustratorów i designerów wyróżnionych w elitarnym przeglądzie Time Magazine „The Style & Design 100” prezentujących 100 twórców, którzy w wyjątkowy sposób łączą funkcjonalność i estetykę. A to tylko wierzchołek góry lodowej wyróżnień i nagród, które te pozycje otrzymały m.in.:

  • AOI Best of British Illustration Gold Prize 2010 (Childrens Book Category) UK,
  • Cambridgeshire Picturebook of the year 2011 UK,
  • Dutch Picturebook of the Year2012 Netherlands,
  • Early Years Niagara Award CANADA,
  • Orion Shobo picture book of the year 2012, Japan,
  • MOE Magazine Prize 2013 Best picturebook of the year. 5th Prize, Japan,
  • WINNER of the 2013 Andersen Award,
  • IBBY Honour List
  • i wiele wiele innych!

Więcej o Chrisie możecie przeczytać na jego stronie.

Wszystkie książki i wiele wiele więcej znajdziecie w Wydawnictwie Dwie Siostry: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/


Więcej ode mnie o książkach:

„Książki o emocjach dla dzieci”: https://socjomatka.pl/ksiazki-o-emocjach-dla-dzieci/

„Mądre książki dla dzieci”: https://socjomatka.pl/ksiazki-dla-dzieci/

Dodaj komentarz