Książki dla dzieci, które pomagają oswajać emocje
Są wspaniałe nie tylko dla dzieci, ucząc jak radzić sobie z emocjami, ale stanowią także świetny moment na refleksję dla rodziców. Dla mnie to jedna z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia, kiedy mam okazję je przeczytać- działają na mnie niezmiennie kojąco.
Wszak, choć nie wszystkie mówią o tym wprost, to bajki psycho-edukacyjne, bajki- pomagajki mające funkcję terapeutyczną. Część z nich powstała przy współudziale/konsultacji z psychologami dziecięcymi.
Książki, które z pełnym przekonaniem Wam polecam to literatura, która zwraca uwagę na takie kwestie jak:
- bliskość,
- autentyczność,
- złość,
- rywalizacja,
- inność,
- uważność.
Testowane na dzieciach w wieku 3-6. Zdają egzamin na 5+!
1. „Leonard i prawdziwa miłość”, Mikołaj Janik
Książka o miłości lisa Leonarda do Marceliny, ale też o bliskich relacjach, w których najważniejsze jest bycie sobą. Roztacza urok od momentu otrzymania przesyłki- ślicznie zapakowana, pięknie wydana, ręcznie szyta. Z cudownymi ilustracjami Magdaleny Rusek, dzięki czemu nawet 4-letni maluch nie traci zainteresowania podczas lektury. Jest napisana rymem, co początkowo dla mnie było minusem (case “Trusi i Cynamona”, którzy są boscy, ale jednak moje dzieci nie przepadają za nimi, właśnie ze względu na rym, przez co gubią sens). Jednak tutaj, od razu Leonard przypomniał mi jedną z ulubionych pozycji z biblioteczki z okresu naszego dzieciństwa- “Przygody Lisa Witalisa”.
U Janika rym, podobnie jak u Brzechwy, czy Rusinka nie służy popisywaniu się umiejętnościami literackimi, ale służy przekazaniu wartościowej myśli w frywolny sposób.
Z zaciekawieniem sama śledziłam jak potoczą się losy Leonarda i czy uda mu się zdobyć serce Marceliny. Morał: wspaniały, stwarza świetną okazję do rozmowy na temat bliskich relacji, uczuć i autentyczności.
Świetny prezent dla każdego Leona (i nie tylko!).
Na marginesie: Historia stojąca za marką Listonosze jest równie piękna jak sama książka. Autor wraz z ilustratorką rzucili tradycyjną pracę, żeby tworzyć dla dzieci. Dopiero się rozkręcają- mają pocztówki, plakaty… Zajrzyjcie po więcej na ich stronę: https://lis-to-nosze.pl/. Bardzo serdecznie polecam!
Książki o emocjach dla dzieci
2. Seria „Kraina uważności”, Agnieszka Pawłowska
Jedna z naszych ulubionych serii poruszająca tematykę uważności, umożliwiająca trening inteligencji emocjonalnej. My mamy trzy („Nietoperzyca Kaja i piękno uważności”- o odmienności i pielęgnowaniu wewnętrznej siły, „Lew Staszek i siła uważności”- o złości i radzeniu sobie z trudnymi emocjami, „Tygrysek Erwinek i energia uważności”- o rywalizacji w sporcie i odnajdywaniu radości ze współdziałania).
Bardzo mądre przesłania każdej z książeczek, elementy ćwiczeniowe wplecione w narracje, dzięki czemu czytając- naturalnie zachęcamy dziecko do włączenia się w ćwiczenie uważności. Genialnie zaprezentowane proste narzędzia, techniki (całkowicie zrozumiałe nawet dla 4-latka), którymi może posłużyć się dziecko, aby lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami/doświadczeniami. Dla rodzica- prawdziwe spa dla umysłu- chwila odprężenia i powrotu do swojego wnętrza. Po prostu: bajka!
3. „Proszę mnie przytulić”, Przemysław Wechterowicz
Kupiona przez moją siostrę dla chrześniaka po jednym ze spotkań rodzinnych, kiedy T. unikał przytulania i całowania z krewnymi (😉). Było, minęło, ale książka nadal zajmuje wysokie miejsce w moim osobistym rankingu wartościowych pozycji dla dzieci i rodziców.
Raz, że o relacji syna i ojca- ciepłej, wypełnionej spontanicznymi gestami i śmiesznymi tekstami. Dwa, że o innych, którym warto dawać coś, tylko po to, by sprawiać innym radość. Trzy to ilustracje Emilii Dudziak, czyli marka sama w sobie, charakterystyczna kreska, urocze postacie- perfekcyjne dopełnienie do pięknej historii. Po czwarte to prostu opowieść, którą czyta się z przyjemnością i uśmiechem na ustach. Nic tylko się po niej mocno przytulić!
Więcej?
Macie swoje tytuły? Podzielcie się!
Zainteresowanych tematyką inteligencji emocjonalnej i społecznej zachęcam do lektury:
„Masz na to czas do 8. r. ż. Postaw na SEL”
„Jak wspierać inteligencję społeczną i emocjonalną dziecka…”
„Nawyk, który musisz wpoić swojemu dziecku”
Dodatkowo, polecam Wam mój autorski przegląd ulubionych książek 5-latka, który mieszka pod moim dachem 🙂
wydawnictwo dwie siostry dorota sumińska książki dla dzieci mądra książka o pojazdach dla chłopca piret raud seria mądra mysz atlas anatomii dla dzieci i młodzieży rysowniki dla dzieci
Książki te z pewnością będą odpowiednie także dla starszych dzieci, ale także i młodszych, w zależności od zainteresowań i możliwości skupienia uwagi. Dlaczego są tak wartościowe? Bo:
- uczą w przystępny sposób,
- inspirują i wzbudzają ciekawość świata,
- pobudzają wyobraźnię i kreatywność,
- trenują spostrzegawczość,
- ćwiczą małą motorykę,
- są wspaniałą rozrywką nie tylko dla dziecka, ale i rodzica.
Wszystkie książki w dobrych cenach znajdziecie m.in. w tej księgarni internetowej.
Polecam!
Świetny temat 🙂
Ta pierwsza mnie kusi 🙂
Ja podobne książki podsuwam dzieciom odkąd nauczyły się czytać. Takie lektury mają ogromne znaczenie w rozwoju emocjonalnym dzieci…
Cieszę się, że zaczyna się ten temat w naszym kraju w końcu poruszać 🙂
Na etapie rozwoju dziecka takie lektury są niezwykle ważne 🙂 Oby jak najwięcej takich się pojawiało 🙂
Polecam jeszcze “Myszkę”Doroty Gellner. Moja 2- latka ją uwielbia. Daje duzo mozliwosci rozmowy o emocjach juz z takim maluchem. Jest tez pieknie wydana.