Mój niespełna 5-letni syn często przez bliskich nazywany jest „małym profesorkiem”. Ma w sobie niewyczerpane pokłady ciekawości i dociekliwości, które muszą być zaspokojone. Najlepiej tu i teraz. Najlepiej wyczerpująco, logicznie i zgodnie z prawdą. Jeśli Ty też masz takie dziecko, z pewnością przypadnie Ci do gustu przegląd ulubionych książek 5-latka, który mieszka pod moim dachem.
Książki te z pewnością będą odpowiednie także dla starszych dzieci, ale także i młodszych, w zależności od zainteresowań i możliwości skupienia uwagi. Dlaczego są tak wartościowe? Bo:
- uczą w przystępny sposób,
- inspirują i wzbudzają ciekawość świata,
- pobudzają wyobraźnię i kreatywność,
- trenują spostrzegawczość,
- ćwiczą małą motorykę,
- są wspaniałą rozrywką nie tylko dla dziecka, ale i rodzica.
- Gabinet Anatomii, Carnovsky, Kate Davies, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017
Książka magiczna i to dosłownie! Za pomocą soczewek z trzema różnymi szkiełkami możemy wejrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu i zobaczyć narządy i naczynia krwionośne (szkiełko niebieskie), mięśnie (szkiełko zielone) i szkielet (szkiełko czerwone). Wspaniały, precyzyjny opis części składowych ciała. Zapewniam, że jako rodzic będziesz mieć niesamowity fun z czytania tej książki! A ile można się przy okazji dowiedzieć! I zobaczyć! Absolutnie fantastyczna pozycja. Genialny pomysł na prezent, bez ograniczeń wiekowych. Mój 3- i 5-latek są zachwyceni, my-rodzice również, dziadkowie też! Jestem przekonana, że gdyby z pomocą takich materiałów uczono nas biologii, medycyna byłaby najbardziej obleganym kierunkiem świata.
- Seria książek o zwierzętach i ludziach Doroty Sumińskiej
Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I Inne sekrety świata zwierząt, Dorota Sumińska, Joanna Żero, Wydawnictwo Literackie, 2015
Dlaczego zebry mają futro w paski? Dlaczego jamnik jest taki długi? Dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań nie pozwolą Wam oderwać się od tej książki. Autorka, będąca lekarzem weterynarii i PSYCHOLOGIEM ZWIERZĘCYM barwnie, dowcipnie i zrozumiale przedstawia ciekawostki ze świata przyrody. Czasami nie wiem, kto bardziej chce czytać kolejną stronę- ja czy dzieci.
Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt, Wydawnictwo Literackie, 2016
Dlaczego pokrzywa parzy? Dlaczego nie czujemy, że Ziemia się obraca? Czy zwierzęta nie potrzebują butów? Dlaczego nad miską z owocami latają małe muszki? W książkach Sumińskiej czuje się nie tylko ogromną wiedzę dotyczącą zjawisk przyrodniczych, ale również duże poczucie humoru. Wiele z pytań, padły z ust moich dzieci i jak Boga kocham na niektóre z nich nie znałam odpowiedzi. Zdecydowanie polecam więc nie tylko dzieciom, ale również rodzicom jako element poszerzania horyzontów.
Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi, Dorota Sumińska, Wydawnictwo Literackie, 2017
No i wreszcie moje dzieci uzyskały odpowiedź na odwiecznie nurtujące ich pytanie: dlaczego kupa śmierdzi? A także dlaczego babcia zawsze pyta o to samo, skąd się biorą kolory i dlaczego dziewczynki noszą spódniczki, a chłopcy nie. Dużo, dużo wiedzy o nas samych, naszych organizmach, zwyczajach, kulturze, przyrodzie. Genialne!
- Historie trochę szalone, Piret Raud, Finebooks, 2013
Pozycja polecana jako trening kreatywności i nieszablonowego myślenia. Oszczędne, ascetyczne wręcz ilustracje pobudzają wyobraźnię, a równocześnie pozwalają małemu odbiorcy mieć jakiś punkt zaczepienia. 30 krótkich historii, z których każda nieprawdopodobna, absolutnie niestandardowa i zakręcona. Na przykład o rybach, które za często spotykały się na herbatki i opróżniły jeziorko. Jak je potem napełniły z powrotem wodą, możecie dowiedzieć się z historii o rybach na podwieczorku. Ulubiona historia moich chłopców o wściekłym nożu, czyli opowieść o nożu, który był trzymany na smyczy, bo wszystkich ranił swoimi ostrymi zębami, ostatecznie dokonując żywota tępiąc się o kamienny pomnik… Fajna gimnastyka dla umysłu i odpoczynek od bajek ze standardową fabułą.
- Pojazdy, Camille Babeau, Grupa Wydawnicza Foksal, 2016
Obowiązkowa pozycja dla fana pojazdów poruszających się na ziemi, na wodzie i w powietrzu. Estetyczne obrazki przyciągają wzrok małego czytelnika i pozwalają na zainteresowanie szczegółami rysunku. Duży plus za systematyzację wiedzy- np. przedstawiona jest historia samochodu od pierwszych prymitywnych pojazdów po nowoczesne samochody wyścigowe. Rozkładanie na części pierwsze roweru/auta/żaglówki/samolotu to prawdziwa gratka i plus do respectu, gdy zabłyśnie się wiedzą dotyczącą tego, czym jest fok, bom, albo szot. Na każdej stronie jest ciekawe pytanie dotyczące tematu i klarownie wyjaśniona odpowiedź np. Do czego służy kil? Jak zanurza się łódź podwodna? Jak wyglądał pierwszy rower? itd.
- Seria Mądra Mysz
Rewelacyjna seria historii obrazkowych zgłębiających rozmaite profesje np. kierowcy ciężarówki, pilota, kosmonauty, lekarza, itd. Jest także seria poświęcona maszynom i pojazdom, jak również seria Zuzia– o codziennych sytuacjach z życia dzieci np. Zuzia idzie do przedszkola, Zuzia jest chora oraz jej odpowiednik dla chłopców- Maks np. Maks nie rozmawia z obcymi, Maksowi wypada ząb. Uwielbiamy te książki ze względu na rzetelny i przystępny opis rzeczywistości, masę ciekawych faktów i przyjemne ilustracje.
- Detektyw Pierre w Labiryncie. Na ratunek Labiryntopolis, Hiro Kamigaki & IC4DESIGN, Chihiro Maruyama, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017
Przetłumaczona na 17 języków bestsellerowa pozycja Detektyw Pierre w labiryncie. Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu, autorstwa Hiro Kamigaki & IC4DESIGN oraz Chihiro Maruyama doczekała się drugiej edycji. W Labiryntopolis znów możemy podziwiać niebywale precyzyjną dłoń Kamigaki, który na formacie A3 potrafi przedstawić najdrobniejsze szczegóły budowy statku parowego, miasta portowego, sklepu czy hotelu. Poziom szczegółowości, dokładności odwzorowania detali jest niebywały. Nie dziwi więc fakt, że przygotowanie każdej pojedynczej strony książki zajęło autorom 30 dni pracy! (tutaj możecie zobaczyć, jak tworzy się takie arcydzieła). Na każdej znajdziecie pasjonującą historię, labirynt do pokonania i masę zadań ćwiczących spostrzegawczość. Odnalezienie niektórych elementów, jest wyzwaniem nie tylko dla dzieci. Z tego względu, jest to książka, którą rzadko przewraca się na kolejną stronę.
Warto dodać, że IC4Design, które jest twórcą książki to japońska agencja kreatywna projektująca m.in. dla Ford, Mercedes-Benz, New York Magazine, Google i wielu innych klientów.
Po prostu rarytas dla oka, trening wytrwałości i skrupulatności w jednym!
- Rysowniki ćwiczące rączkę i główkę
Zróbmy sobie Arcydziełko, Marion Deuchars, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013
Marion Deuchars to brytyjska graficzka i ilustratorka, absolwentka Royal College of Art w Londynie. Tworzy książki niezwykłe- interaktywne szkicowniki inspirujące do działań plastycznych i twórczego myślenia. Znajdziemy tam wiele ciekawych pomysłów na eksperymenty, które możemy wykonać w domu. Można zabawić się w Jacksona Pollocka i pochlapać farbą na płótno, albo namalować słoneczniki Van Gogha. Dużo wiedzy ze świata sztuki podanej w niesamowicie kreatywny i zachęcający do pracy sposób. Dużo myślenia przestrzennego np. tworzenie wzorów za pomocą trójkątów, nauka rysowania trójwymiarowego. Dużo bezwiednych ćwiczeń małej motoryki. Dużo bawienia się formą np. zabierz linię na spacer- rysuj nie odrywając ołówka od kartki, stworki wykonywane odciskami palców, itd. Jestem zachwycona!!! Strzał w 10!
Zwierzoły, Victor Escandell, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017
Nagradzany hiszpański ilustrator tworzy atlas zwierząt, którego młody czytelnik jest współautorem. Jest sporo ciekawych faktów dot. zwierząt. Z niej dowiedziałam się, że na świecie żyje 2000 gatunków świetlików, a Ostrakoderm to najstarszy gatunek ryb, liczący ponad 400 milionów lat. Ale przede wszystkim to szalona książka aktywnościowa, bez sztywnych poleceń i jednego słusznego rozwiązania. Pozwala uwolnić wyobraźnię i wyrazić to, co w duszy gra. Można wychodzić za linię, bazgrać, malować palcami albo stopą. Ważne, żeby się dobrze bawić i poczuć artystyczny zew!
Wszystkie książki w dobrej cenie znajdziecie w tej księgarni internetowej (kliknij w obrazek):
Super książeczki.. Zainteresują dziecko jak i dorosłego.;-) Ja z przyjemnością bym takie oglądała i czytała ..;-p