Kobiety w Polsce

Kobiety w Polsce pod presją

8 na 10 polskich kobiet nie potrafi się zrelaksować

Choć branża beauty, w tym day spa i weekendowych spa zdaje się kwitnąć, zwyczajny relaks w ciągu dnia jest nadal nieosiągalny dla 8 na 10 kobiet w Polsce.

Badanie „Nowe wartości na nowe czasy” przeprowadzono w maju 2021 roku. Przebadano grupę 1236 Polek. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że prawie aż 80% kobiet w zasadzie nie potrafi się zrelaksować! Jakie są powody tego stanu rzeczy?

  • 1/3 tej grupy uważa, że nie ma po prostu czasu na relaks,
  • 1/3 badanych kobiet, nawet pomimo podejmowania prób odpoczynku, wciąż myśli o niezrealizowanych planach i niewykonanych pracach,
  • pozostała część nie wie na co przeznaczyć wolny czas, jeśli już go ma.

Przy jakich czynnościach Polki zazwyczaj się relaksują?

Najczęściej wybieraną aktywnością jest spacer lub obejrzenie jakiegoś filmu albo serialu. Zdecydowanie najrzadziej wspominana była medytacja.

Dlaczego mamy tak wielki problem z relaksem?

Według psychoterapeutki Joanny Płatek w dzisiejszych czasach promowane jest „bycie zajętym”. Osobę zapracowaną odbieramy jako ambitną i wartościową. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni jak zdobywać sukcesy, a nie jak odpoczywać. Jest to błąd, ponieważ umiejętność relaksu jest umiejętnością nabytą i trzeba się jej nauczyć.

Co zatem może nam pomóc?

Przede wszystkim musimy zmienić postrzeganie samego odpoczynku. Nie możemy myśleć o tym jak o zmarnowanym czasie, ale jako coś potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania fizycznego oraz psychicznego. Każdy wypoczywa również w inny sposób i dobrze jest metodą prób i błędów znaleźć najlepszy sposób relaksu dla nas. Niektórzy, będą odpoczywać podczas drzemki czy czytania książki, a inni wręcz przeciwnie – najbardziej wypoczną idąc na siłownię lub biegając. Jeśli problemem jest dla nad brak czasu, spróbujmy wygospodarować chociaż 15 min w ciągu dnia. Już to, pozwoli oderwać się od myśli dnia codziennego i oczyścić głowę.

A może jednak dać szansę medytacji?

W przeprowadzonym badaniu wymieniona została ona na ostatnim miejscu, a szkoda, bo niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala otwierać oczy na zwykłe, małe rzeczy, których w pędzie codzienności nie zauważamy. Oprócz tego, pomaga uporządkować chaotyczne myśli w naszej głowie. Wyciągnąć z nich te, które są dla nas ważne. Poza tym, podczas medytacji umysł łączy się z ciałem, dzięki czemu możemy dostrzec sygnały jakie wysyła nam nasz organizm.

Odpoczynek jest bardzo ważnym elementem codzienności i dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się z niego korzystać.


Źródło: Badanie “Nowe wartości na nowe czasy”, Gedeon Richer, 2021

Dodaj komentarz