3R środowisko i dzieci

3R, czyli prosty model jak dbać o środowisko

Pierwszy Dzień Wiosny, czyli dobra okazja do zadbania o środowisko i przekazanie tej wiedzy dzieciom. Najprostszy sposób? Naucz dziecko zasady 3R i wprowadź ją do swojego domu! Bo ekologia zaczyna się w domu. To proste!

Zasada 3R w skrócie:

Reduce- redukuj zbędne rzeczy

ochrona środowiska

Nasze sprawdzone 3 rozwiązania w ramach redukcji:

  • Współposiadanie zamiast posiadania #sharing_economy to np. wypożyczanie książek z biblioteki zamiast ich kupowania. Wypożyczać można także zabawki! Ostatnio odkryliśmy działające w tym obszarze @figlisto wypożyczające zabawki dla małych dzieci oraz @hockiklocki wypożyczające gry planszowe i strategiczne.
  • Systematycznie czyścimy pokoje dzieci z nieaktualnych zabawek, z których wyrosły- część z nich przekazujemy innym dzieciom (sąsiadów, znajomych lub potrzebujących), część sprzedajemy na @olx lub na wystawach garażowych.
    P.S. Najbliższa taka okazja będzie w nadchodzącą niedzielę, 27.03. w Krakowie #wyprzedaż_na_salwatorze. Co roku chłopcy nie mogą się doczekać na ten kiermasz. Sami ustalają ceny, sami negocjują z klientami, sami rozporządzają finansami, które w ten sposób pozyskają. Wspaniała lekcja ekonomii i przedsiębiorczości gratis!
  • Zamiast kupowania wielu zabawek z okazji urodzin dziecka czy innych okazji, zbieramy na jeden prezent, a zebrane naddatkowe pieniądze przeznaczamy na prezent w kategorii: przeżycia czy doświadczenia. Młodszy synek na najbliższe urodziny otrzyma np. bilet rodzinny na mecz piłkarski lub wstęp na ściankę wspinaczkową z trenerem. Czasami w ramach tego budżetu wybieramy się na rodzinny weekend za miasto. Wspaniałe rozwiązanie, które cieszy wszystkich!

Reuse – używaj ponownie, twórz nowe zastosowania dla zużytych rzeczy w ramach #upcyclingu, #refurbishment #renowacja

Reuse
  • W tej kategorii króluje moja kochana teściowa, która potrafi znaleźć drugie życie, dla każdego niemal odpadku. Nie marnuje się u niej żaden słoik, czy plastikowe opakowanie. Z zużytych elementów elektronicznych chłopcy tworzą u niej  w warsztacie zabawki.
  • Staramy się naprawiać to, co tylko można: kiedy mamy dziurę w skarpetce- szyjemy, kiedy mamy brudną koszulkę- przeznaczamy ją na ścierki, etc.

Recycle – utylizuj zgodnie z przeznaczeniem, np. poprzez #segregacja śmieci

Przetwarzanie produktów
  • Codzienna, pozornie mała rzecz, ale ma ogromne przełożenie na ochronę środowiska. U nas, pod zlewem stoją dwa kubły- jeden na śmieci zmieszane, drugi na śmieci do recyklingu. Chłopców obowiązkiem jest segregacja tych drugich śmieci do odpowiednich worków na zewnątrz.
  • @Wielki_zachwyt zainspirował nas także do nowego zwyczaju: zabierania ze sobą do lasu woreczka foliowego, do którego można zbierać napotkane śmieci. Mała rzecz- wielki efekt!

A jakie sposoby Wy testujecie u siebie? Które z nich sprawdzają się u Was? Dajcie znać!

#ekologia #środowisko #dzieci #nauka_poprzez_praktykę #praktyka #nauka

Dodaj komentarz