wartości z domu

Jakie wartości chcesz przekazać swoim dzieciom?

Nie od dziś wiadomo, że kobiety mają potężny wpływ na obraz świata

I nie chodzi tu wcale o słynne powiedzenie, że skoro mężczyzna jest głową, to kobieta jest szyją. Już w XIX wieku dostrzeżono potencjał matek związany z kształceniem odpowiednich postaw w społeczeństwie poprzez przekazanie odpowiednich wartości swoim dzieciom. Między innymi to właśnie była jedna z motywacji, która legła u podstaw dostępu kobiet do kształcenia. Lubię patrzeć na macierzyństwo z tej perspektywy, że matki to kobiety, które poprzez wychowanie dzieci kształtują to, jak będzie wyglądać świat.

Obraz współczesnego macierzyństwa według kobiet

Mimo ewoluujących wzorców kulturowych matka jest w Polsce nadal główną piastunką domowego ogniska, częściej rezygnuje z pracy na rzecz obowiązków opiekuńczo-wychowawczych, etc. Z rewelacyjnych badań Mediahub&Polster “Obraz współczesnego macierzyństwa według kobiet”, z którymi miałam przyjemność się dziś zapoznać wynika wiele cennych wniosków nie tylko dla socjologów, ale i polityków tworzących programy społeczne i aktywizujące kobiety, marketerów, a także dla rodziców, takich jak my. Nie jestem w stanie przytoczyć Wam wszystkich insightów z tych rewelacyjnych badań, ale podzielę się jednym.

Które z wymienionych wartości chcesz aby przede wszystkimi Twoje dziecko wyniosło z domu?

Przeanalizujcie poniższą grafikę.

W tych wynikach widać nasze społeczeństwo w soczewce. To powód, dla którego pokochałam socjologię- syntetyzuje bardzo złożoną rzeczywistość. Przeanalizujcie wartości takie jak wiara w Boga, patriotyzm lub troska o planetę. Jest duża szansa, że niewiele współczesnych dzieci wyniesie je z domu rodzinnego. Asertywność i umiejętność walczenia o swoje zdecydowanie przeważa nad skromnością. Dbanie o zdrowie jest dla nas ważne, ale już umiejętności sportowo-motoryczne nie.

Refleksja

Tym, co mnie jednak najbardziej zaskoczyło to to, że kiedy sama zadałam sobie to pytanie wybrałam inne wartości. W moim osobistym top 3 byłoby:

1. poczucie własnej wartości,

2. ciekawość świata,

3. szacunek do innych.

Oczywiście jest to uproszczenie i nie oznacza to, że inne wartości nie są dla mnie istotne, raczej wierzę, że ich efektywne przyswojenie daje możliwość sięgania po kolejne z tej listy. Niemniej było to ciekawe ćwiczenie dla mnie. Momentalnie wyjaśniło mi to powody ożywionych dyskusji z moimi teściami na tematy wychowawcze. W ich top 3 jest po prostu coś zupełnie innego. Strzelałabym: dobre wychowanie, kultura osobista, dbanie o zdrowie, troska o planetę. Nic dziwnego, że czasami dochodzi do postrzegania tej samej sytuacji z zupełnie innej perspektywy.

A jakie wartości są w Waszym top 3?


Z całym raportem badawczym MediaHub możecie zapoznać się tutaj: http://www.mullenlowemediahub.pl/obraz-wspolczesnego-macierzynstwa-by-mediahub-raport-matka-polka-27.html


Dodaj komentarz