„Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem” dra Ross. W. Greene wydawnictwa Mamania to jedna z tych pozycji, które są must-read dla każdego świadomego rodzica! Autor bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu pracy psychologa dziecięcego i rodzinnego przedstawia w niej proaktywny model rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie. Poczułam z tym autorem całkowitą jedność umysłu!
Proaktywny model rozwiązywania problemów przez współdziałanie
To model, który pomaga opiekunom nie koncentrować się na próbach zmiany zachowania dzieci, ale na budowaniu partnerskiej relacji z nimi, żeby rozwiązywać problemy stojące za tymi zachowaniami.
3 etapy modelu
Kluczowe wnioski
Źródło konfliktów
Większość konfliktów między rodzicami i dzieci wybucha, gdy równowaga między posiadaniem wpływu a pomaganiem dziecku, by żyło w zgodzie z samym sobą jest zachwiana.
Inaczej mówiąc, konflikt to moment niedopasowania między cechami Twojego dziecka, a Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami wobec niego.
Rodzic- partner wspomagający
To, czego przede wszystkim szukasz jako rodzic to wpływ. Nie kontrola. Mieć wpływ to znaczy rozwiązywać problem niedopasowania w sposób, który pomaga dziecku odkrywać jego własne wartości i przyswajać część twoich.
Twoja wartość jako rodzica nie leży głównie w tym, co Twoje dziecko osiągnie, ale w tym, na jaką osobę pomożesz mu wyrosnąć.
Zrozumienie niedopasowania
Najbardziej ewidentnym sygnałem niedopasowania jest opór, niechęć i złość dziecka. Te sytuacje dają Ci znać, że Twoje dziecko POTRZEBUJE POMOCY w poukładaniu sobie pewnych spraw.
Sposób, w jaki zareagujesz na niedopasowanie, w istotny sposób wpłynie na Twoją relację z dzieckiem, na to, jak dobrze będziecie się ze sobą komunikować oraz czy Twój wpływ naprawdę będzie miał znaczenie.
Pamiętaj, że:
- Dzieci dobrze sobie radzą jeśli potrafią.
To pewne trudności lub okoliczności sprawiają, że dziecko nie jest w stanie spełnić Twoich oczekiwań. Głównym czynnikiem odpowiadającym za radzenie sobie są umiejętności, nie motywacja. - Twoje dziecko wolałoby sobie dobrze radzić.
Aprobata bliskich osób, ich podziw i aprobata jak również własna satysfakcja z podjętych działań stanowi potężną motywację wewnętrzną. - W dzieciństwie najlepszymi zwiastunami satysfakcji z życia w dorosłości są zdrowie emocjonalne i zachowania prospołeczne.
- Bycie dobrym rodzicem oznacza granie kartami, które się dostało.
Twoim zadaniem jest odkrycie kim jest Twoje dziecko, oswojenie się z tym, a następnie wspieranie go, by mogło żyć w zgodzie ze sobą. - Tradycyjne metody dyscyplinowania dzieci – te, które podkreślają użycie siły i kontroli kontroli – nie pomogą Ci utrzymać równowagi między Twoimi oczekiwaniami a perspektywą Twojego dziecka.
- Trudne zachowanie Twojego dziecka to sygnał, że wystąpił problem niedopasowania. Nie skupiaj się na zachowaniu dziecka, ale skup się na zidentyfikowaniu oraz rozwiązaniu problemów, które je powodują.
- Niedopasowanie jest bodźcem do rozwoju. Dla Ciebie i Twojego dziecka.
- Aby ten model budował długofalowo fundament silnej relacji z dzieckiem, stosuj go proaktywnie. Stwórz listę TRUDNOŚCI Twojego dziecka i pochylaj się nad nimi systematycznie w ramach rodzinnego rytuału np. niedzielnych rozmów.