Socjo-Odkrycia 01/2022!

Socjomatka poleca rodzicom, dzieciom i całym rodzinom.

Dużo czytam, słucham i oglądam, stąd w przeglądzie propozycje książek, podcastów i filmów, które wpadły w moje ręce/oczy w styczniu. Nie są to typowo materiały o rodzicielstwie, raczej źródła wiedzy, które pozwalają mi jako rodzicowi lepiej radzić sobie w swojej rodzicielskiej roli. Szeroko o człowieku i jego zakamarkach. W przypadku polecanych materiałów dla dzieci to po prostu wartościowe książki/filmy, które dają gwarancję dobrze wykorzystanego czasu.

  1. „Sezon na truskawki” Marty Dzido

Cykl opowiadań o seksualności i ciele kobiet. Zmienia język opisujący erotykę, pożądanie i seks. Dla matek, które chciałyby sobie przypomnieć jak apetyczne i piękne może być pożądanie. Dla mnie była to odświeżająca przyjemność.

2.Porozumienie przez współpracę” dr Ross W. Green @wydawnictwomamania

Perspektywa na rodzicielstwo, o której piszę również w swojej książce. Nie ma złych, upartych dzieci. Są za to dzieci, które mają różnego rodzaju trudności. Naszym zadaniem jest pomóc pokonywać je dziecku, dzięki empatii i tworzeniu więzi. Przystępnie napisana, bardzo praktyczna.

3. „Atomowe nawyki” James Clear


Genialny przepis na wdrażanie małych zmian, które zostaną z Tobą na dłużej. W pracy, w domu, w relacjach, w życiu osobistym. Baaardzo polecam!

4. „O zmierzchu” podcast Marty Niedźwieckiej

Cóż to jest za mądra kobieta! Nie dość, że prawdziwa ekspertka, bo potrafi o skomplikowanych rzeczach dotyczących naszej psychiki mówić w prosty sposób, to jeszcze zabawna z dużą wyobraźnią językową. Każdy odcinek to większy wgląd w siebie i innych.

5. „Ze stoickim spokojem” podcast Tomasza Mazura

Polecony mi przez męża, który lubi słuchać Tomasza, w drodze z pracy. Bardzo wartościowy głos stoika, we współczesnym hałaśliwym świecie.

6. „Pan Jajo” Eweliny Kubiszyn

Wspaniała książka logopedyczna z twardymi stronami zachęcająca do zabawnych ćwiczeń twarzy i języka razem z dzieckiem. Dzieci ją uwielbiają!

7. „Duże sprawy w małych głowach” Agnieszki Kossowskiej

Pierwsza książka dla dzieci, która traktuje o funkcjonowaniu i życiu codziennym dzieci autystycznych oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Przepięknie ilustrowana @Amelia Markiewicz, tekst idealny dla dzieci w klasach 1-3, zerówkowiczów.

8. „Ron Usterka”

Film animowany z gatunku kina familijnego. O przyjaźni, naszej relacji z nowymi mediami, o inności i akceptacji. Piękna historia, na której wzruszyłam się parokrotnie będąc z dziećmi w kinie. Trochę za dużo i szybko się dzieje, ale ciut starsze dzieci dadzą radę wyciągnąć przesłanie.

Dodaj komentarz