praca dla mam

Kara za macierzyństwo

Każda matka dostaje od życia po pupie. Nie dosypiamy, nie dojadamy, bywają dni, kiedy nie pamiętamy jak się nazywamy. Nasz mózg przypomina komputer, który ma otwartych tysiąc zakładek i nieustannie się aktualizuje. Wypadamy z obiegu towarzyskiego, wypadamy z rynku pracy, nie mamy czasu na rozwój osobisty, zawodowy. Podczas, gdy nasze bezdzietne koleżanki święcą sukcesy zawodowe i pną się po szczeblach kariery zawodowej, my smarujemy pupy i blendujemy zupy. Czy macierzyństwo może mieć pozytywny wpływ na karierę zawodową? TAK!!! Absolutnie najbardziej szokujące wyniki badań tego roku!

Badanie

Naukowcy z Oxford University w ramach badania „Kara macierzyństwa w wieku średnim: długotrwałe skutki posiadania dzieci w karierze kobiet” (The Motherhood Penalty at Midlife: Long-Term Effects of Children on Women’s Careers, Joan R. Kahn, Javier García-Manglano, Suzanne M. Bianchi) przeanalizowali dane z National Longitudinal Survey- badania, w ramach którego ponad 5 tysięcy kobiet, co roku przez 40 lat odpowiadały na pytania dot. ich aktywności na rynku pracy i innych istotnych wydarzeń życiowych.  Celem badań było oszacowanie wpływu macierzyństwa oraz liczby posiadanych dzieci na udział w rynku pracy, wysokości płac i status zawodowy.

Wyniki, które podpowiada intuicja

Bezdzietne kobiety w wieku 25 lat były lepiej wykształcone, częściej zatrudnione, miały wyższe zarobki i pracowały w zawodzie o wyższym prestiżu niż kobiety, które wcześniej stały się matkami. Przy czym dla kobiet w wieku 20-30-40 lat ta zależność jest liniowa, to jest im więcej dzieci, tym niższa aktywność na rynku pracy, niższe wynagrodzenie i niższy prestiż zawodowy. Aczkolwiek, posiadanie jednego dziecka nie ma negatywnego wpływu na wysokość płacy kobiet. Narodziny każdego kolejnego dziecka to spadek wynagrodzenia kobiety o 3- 6%!

  • O ile 75% bezdzietnych kobiet w wieku 25 lat pracowało zawodowo, statusem „zatrudniona” mogła pochwalić się tylko co 3. matka z trójką dzieci;
  • Bezdzietne kobiety 4-krotnie częściej pracowały na pełny etat w zestawieniu z matkami trójki dzieci, 2-krotnie częściej pracowały na część etatu;
  • Bezdzietne kobiety były też lepiej wykształcone niż matki– mogły poszczycić się 14 latami nauki, w zestawieniu z 10 latami edukacji w życiorysie matek trójki dzieci;
  • Kobiety bezdzietne zarabiały o 1/3 więcej niż kobiety z trójką dzieci oraz miały niemal dwukrotnie bardziej prestiżową pracę.

Wyniki-petarda

  • Dysproporcja pod względem uczestnictwa w rynku pracy, osiągnięć zawodowych i wysokości wynagrodzeń między bezdzietnymi kobietami i matkami eliminuje się wraz z wiekiem. Naukowcy odkryli, że w wieku 52 lat, te różnice zacierają się na korzyść matek. Wówczas to one są częściej aktywne zawodowo, pełnią bardziej prestiżowe stanowiska a wysokość wynagrodzeń nie odbiega od kobiet, które nie posiadają dzieci. Ważne: wniosek dotyczy matek posiadających maksymalnie dwójkę dzieci.
  • Badania dowodzą, że największą „karę za macierzyństwo” (rozumianą jako gorsza pozycja na rynku pracy, niższe wynagrodzenie i niższy prestiż) płacą kobiety, które zostają matkami dwójki dzieci pomiędzy 30 a 40 rokiem życia oraz kobiety, które mają trójkę dzieci w wieku 40 lat wzwyż.
  • Narodziny każdego kolejnego dziecka to spadek wynagrodzenia kobiety o 3- 6%, aczkolwiek zarobki kobiet bezdzietnych i matek posiadających maksymalnie 2 dzieci wyrównują się ok. 40 roku życia. Niższe wynagrodzenie matek trójki dzieci i wzwyż nie niweluje się z czasem.

Reasumując:

  1. Słusznie się stało, że poczęłam swoje latorośle w wieku dwudziestu paru lat. Urodzenie dziecka po 30. miałoby bardziej druzgocące skutki dla mojej kariery zawodowej.
  2. Jest szansa, że w wieku 40 lat moje zarobki zrównają się z moimi koleżankami-singielkami, rekinami biznesu.
  3. Po 50. to ja będę górą ? Chyba, że zajdę w kolejną ciążę…

 

Zainteresowanych tematem odsyłam do źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4041155/#!po=52.7027

 

2 myśli na temat “Kara za macierzyństwo

Dodaj komentarz