jak oduczyć dziecko kłamania

Dziecko i kłamstwo

Kłamanie to dosyć naturalny element zachowania w okresie dzieciństwa. Według badań analizujących zachowanie dzieci w wieku 3-14 lat możemy wyróżnić:

– okazjonalnych kłamców, kłamiących parę razy w ciągu tygodnia (51%),

– instrumentalnych kłamców, którzy kłamią w celu uzyskania korzyści materialnej (42%),

– i antyspołecznych kłamców, którzy kłamią, aby uniknąć osobistych konsekwencji (7%).

Zwróćcie uwagę, że większość dzieci ma w praktyce do czynienia z kłamstwem niemal codziennie. Jakie czynniki powodują wzrost tendencji do kłamania? Jak można temu zapobiegać?
Czy posiadanie rodzeństwa wpływa na skłonność do kłamstwa?

Tak. Kanadyjscy naukowcy zorganizowali eksperyment, w ramach którego podzielili dzieci w wieku 3-8 lat na 2 grupy: jedynaków i posiadających rodzeństwo. Zapraszano pojedynczo dzieci z każdej grup do gabinetu i proszono by nie podglądały zabawki podczas nieobecności eksperymentatora.
Wyniki pokazują, że posiadanie rodzeństwa wpływa na oszukańcze zachowania dzieci.

  1. Dzieci posiadające rodzeństwo znacznie częściej oszukiwały w porównaniu z jedynakami.
  2. Dzieci posiadające rodzeństwo znaczenie młodsze lub starsze od nich samych, były bardziej skłonne do kłamstwa niż dzieci, które miały rodzeństwo z niewielką różnicą wieku. Co ciekawe, dzieci, które miały młodsze rodzeństwo podtrzymywały swoje kłamstwo dłużej niż dzieci, które były młodszymi z rodzeństwa.

 

Która płeć częściej kłamie?

Holendersko-włoski team badaczy przeprowadził eksperyment, aby zbadać związek między uczciwością, wiekiem i samokontrolą. Ich grupą badawczą były dzieci w wieku od 5 do 15 lat, ponieważ literatura sugeruje, że samokontrola rozwija się właśnie w tym okresie. Prosili dziecko, aby rzuciło monetą na osobności i zapisało wynik. Eksperymentatorzy nie sprawdzali prawdomówności dziecka, aczkolwiek nagrody otrzymywały tylko te dzieci, które zgłosiły, że miały reszkę. Dzieci częściej zgłaszały wylosowanie reszki niż wskazuje na to prawdopodobieństwo (50%), ale poniżej 100%. Ciekawa rzecz dzieje się, kiedy w drugiej turze badania naukowcy dają konkretną wskazówkę i proszą, aby dzieci nie oszukiwały. Podczas, gdy dziewczynki rzadziej zgłaszają zwycięski wynik (zgodnie z prawdą), prośba eksperymentatorów nie wywiera niemalże żadnego wpływu na chłopców. Ponadto, badacze zauważyli, że o ile u chłopców tendencja do kłamstwa nie zmienia się w czasie, u dziewczynek zwiększa się wraz z wiekiem. No chyba, że będą religijne- dodają izraelscy naukowcy. Dowiedli oni, że prawdomówność jest najwyższa wśród młodych, religijnych kobiet.

Sposób na kłamczucha

  1. Werbalne zobowiązanie

Psycholodzy z chińskiego Wuxi Institute of Technology odkryli, że bardzo skuteczną metodą zapobiegania kłamaniu jest wyegzekwowanie od dziecka słownego zobowiązania do nieoszukiwania. Istotna uwaga! Zasada ta, działa na dzieci dopiero od 5. roku życia. Badane przez naukowców 4-latki były oporne na efektywność tej metody.

     2. Ćwicz pamięć dziecka

Badania kanadyjskich naukowców ujawniają, że dzieci o lepszej pamięci i sprawniejsze w obrębie funkcji wykonawczej rzadziej oszukują.

  1. Przykład, przykład i jeszcze raz przykład

Jak dowodzi szereg badań naukowych, od 4 roku życia wartości własne dzieci zależą od obserwacji wyborów innych osób.

 

Zainteresowanym polecam lekturę uzupełniającą:

Jak sobie radzić z trudnym dzieckiem?

oraz Twoje dziecko sprawia problemy? Przyjrzyj się swojemu związkowi

 

Jedna myśl na temat “Dziecko i kłamstwo

Dodaj komentarz