witamina c właściwości

Nie kupuj witaminy C!

Kiedy ostatnio byłam u laryngologa z malcem, zajrzał do gardła, stwierdził, że jest zaczerwienione i zalecił podawanie Cebionu. Zaczęłam się zastanawiać, na ile doustne podawanie syntetycznej witaminy C jest skuteczne. Wnioski z analizy badań przekonały mnie, że kupowanie syntetycznej witaminy C to strata pieniędzy.

Czy dobrze jest przyjmować wit. C profilaktycznie?

Australijscy naukowcy dokonali przeglądu istniejących badań nad skutecznością witaminy C. Chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy doustna witamina C w dawkach 200 mg lub więcej dziennie, zmniejsza częstość występowania, czas trwania lub nasilenie przeziębienia. Przeanalizowali 29 niezależnych badań obejmujących łącznie ponad 11 000 badanych. Rezultat?

W populacji ogólnej suplementacja witaminą C podejmowana profilaktycznie nie ma wpływu na częstość występowania przeziębienia.

“Rutynowa profilaktyka za pomocą dużych dawek nie jest racjonalnie uzasadniona.”

Douglas RMHemila HD’Souza RChalker EBTreacy B., Cochrane Database Syst Rev. 2004 Oct 18, Vitamin C for preventing and treating the common cold

Badani, którzy przyjmowali wit. C i którzy jej nie zażywali równie często chorowali. ALE! U osób narażonych na bardzo ciężki wysiłek fizyczny takich jak: biegacze maratońscy, narciarze i żołnierze na ćwiczeniach subarktycznych, ryzyko przeziębienia zostało zmniejszone o 50%!

Czy przyjmowanie wit. C skraca czas występowania przeziębienia?

Tak, choć nieznacznie. Suplementacja wit. C skraca czas przeziębienia o 8% u dorosłych i o 13% u dzieci (na podstawie analizy 29 wyników światowych badań), tj. jeśli przeziębienie trwa tydzień, przyjmując 200 mg lub więcej wit. C będziemy chorować 6,5 dnia, a nasze dziecko 6.

Ile wynosi zalecane dzienne spożycie witaminy C?

Zalecana dzienna dawka (RDA- Recommended Dietary Allowance) dla witaminy C wynosi 40 mg dla dzieci, 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn.
Ciekawostka: RDA oblicza się na podstawie oszacowanych średnich wymagań (Estimated Average Requirements, w skrócie EAR) spożycia określonego składnika, które organizm przeciętnej osoby dorosłej potrzebuje przyswoić z pokarmem w ciągu doby. Kryteria te opierają się więc na spożyciu witaminy z żywności, a nie z dodatków!

Jak powinniśmy konsumować witaminę C?

W świetle dostępnych informacji, najlepszą radą jest spożywanie szerokiej gamy owoców i warzyw o wielu kolorach. Pięć porcji dziennie powoduje prawie całkowite wysycenie tkanek naszego organizmu Witaminą C, dostarczając tym samym 200 do 250 mg /dzień.
Ciekawostka: Acerola jest prawdopodobnie owocem posiadającym najwięcej witaminy C- posiada ona od 1000 do 4500 mg vit. C /100 g). ½ łyżeczki 100% soku z aceroli dostarcza organizmowi 225 mg naturalnej witaminy C (równowartość 6 cytryn)

Czy przyjmowanie większej dawki wit. C niż zalecana jest korzystne dla naszego zdrowia?

Witamina C ulega połowicznemu rozkładowi to znaczy, że gdy przyjmiemy 2g witaminy C w jednorazowej dawce, to po godzinie w organizmie zostaje jej połowa- 1g. Reszta jest wydalana z moczem. Badania nie wykazały żadnych korzyści klinicznych w zakresie spożycia witaminy C powyżej zalecanej dawki. Systematyczne przyjmowanie powyżej 2 g na dobę, może powodować skutki uboczne takie jak: wzdęcia, biegunka, zaburzenia funkcjonowania nerek, erozja szkliwa zębów i in.

Czy wit. C ma właściwości odmładzające?

Witamina C jest potocznie zwana przeciwutleniaczem, jednak do tej pory nie dowiedziono skuteczności doustnej suplementacji witaminą C w stanach chorobowych powodujących stres oksydacyjny (stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami w organizmie).

Czy witaminę C można podawać dożylnie?

Tak. Witamina C, podawana dożylnie w dawkach do 100 g jest szeroko stosowana w medycynie w leczeniu zakażeń, nowotworów i innych chorób (badania na ten temat tutaj). Dożylnie podawana witamina C nie ma negatywnych skutków i działa jako antyoksydant. Ponadto, ma działanie przeciwnowotworowe (badania tutaj). U pacjentów z przerzutowym rakiem trzustki, którzy przyjmowali dożylnie wit. C przeżywalność podwoiła się. Badania nad efektywnością leczenia wit. C chorych na nowotwory wciąż trwają.

 

Jedna myśl na temat “Nie kupuj witaminy C!

Dodaj komentarz